: MENU :

- Historia szkoły
- Aktualności
- Dyrekcja
- Nauczyciele
- Kontakt


: Dla nauczycieli, rodziców i uczniów :

- Dokumenty szkolne
- Ocenianie
- Regulaminy
- Egzamin gimnazjalny
- Lektury szkolne
- Wykaz podręczników


: ZOBACZ :

- Kalendarz szkolny
- "Mała Pozytywka"
- Rada Rodziców
- Samorząd Uczniowski
- Przydatne linki


 : TURYSTYKA :

- Historia miejscowości
- Informacje o gminie
- Mapa dojazdu
- Zabytki gminy
- Sławni mieszkańcy
- Polecamy
- Punkt Informacji Turystycznej


: ARCHIWUM :









2011-11-25 Ludowe jest piękne! Etnolog na... srebrnym weselu.


Grupa gimnazjalistów realizujących projekt edukacyjny w ramach programu CEO – Etnolog – zaloguj się na ludowo – wzięła udział w niezwykłej uroczystości.
Zespół ludowy działający przy GOK i Stowarzyszeniu „Mamy Wielkie Serca” obchodził 25-lecie założenia. Uczniowie zostali zaszczyceni zaproszeniem na obchody srebrnego jubileuszu.
Program słowno-muzyczny przygotowany przez zespół wywarł na wszystkich ogromne wrażenia. Bogactwo repertuaru, kreatywność w tworzeniu tekstów piosenek, pisaniu montaży prezentujących nie tak dawne zwyczaje ludowe (piżok, pępek, wykopki, wesele łęczyckie)oraz częstotliwość występów wręcz zaszokowały młodych ludzi. Z uwagą słuchali nie tylko występów, ale również słów uznania od licznego grona przyjaciół Zespołu.
Do gratulacji, życzeń i ogromnych bukietów kwiatów uczniowie dołączyli swoje upominki.
Dlaczego uczniowie gimnazjum mieli zaszczyt brać udział w tej niezwykłej uroczystości?
Nietrudno im było zauważyć, jak bogata jest kultura ludowa naszej miejscowości. Dostrzegli, jak ogromną rolę w pielęgnowaniu pamięci o dorobku przeszłych pokoleń oraz propagowaniu bogactwa Ziemi Świnickiej ma kapela i zespół ludowy „Świniczanki”. Postanowili zapoznać się z jego historią i stworzyć księgę niezwykle wartościowych wspomnień.
Przygotowali skromną księgę, która prezentowała jedynie niewielki wycinek historii i tylko niektóre osiągnięcia tego niezwykłego zespołu.
Pragną pracować dalej, ale w tym ważnym dniu mieli niepodważalny zaszczyt przekazać ją na ręce p. Teresy Zelby – opiekunki zespołu.
Symbolem podziwu był kosz pełen wykonanych własnoręcznie przez uczniów papierowych słowików – 25 słowików – najdoskonalszych ludowych śpiewaków.
Jubileusz był również godną okazją, aby gimnazjaliści słowa uznania i podziękowania skierowali do zastępcy wójta Gminy Świnice Warckie p. Tadeusza Bednarka- pomysłodawcy i założyciela zespołu ,, Świniczanki”. Podkreślili, że dzięki temu mogą realizować przedsięwzięcia, wykraczające poza schematy codzienności, przeżyć niezwykle cenną dla nastoletnich uczniów przygodę ze światem kultury ludowej, tak godnie zaprezentowanej przez zespół ludowy „Świniczanki”.
Udział w uroczystości długo będzie wspominany przez jej uczestników.




 Wstecz

Certyfikat "Projekt z klasą"