: MENU :

- Historia szkoły
- Aktualności
- Dyrekcja
- Nauczyciele
- Kontakt


: Dla nauczycieli, rodziców i uczniów :

- Dokumenty szkolne
- Ocenianie
- Regulaminy
- Egzamin gimnazjalny
- Lektury szkolne
- Wykaz podręczników


: ZOBACZ :

- Kalendarz szkolny
- "Mała Pozytywka"
- Rada Rodziców
- Samorząd Uczniowski
- Przydatne linki


 : TURYSTYKA :

- Historia miejscowości
- Informacje o gminie
- Mapa dojazdu
- Zabytki gminy
- Sławni mieszkańcy
- Polecamy
- Punkt Informacji Turystycznej


: ARCHIWUM :











W dniu 15.04.2015 r. w Gimnazjum im. Św. Faustyny w Świnicach Warckich odbyło się spotkanie przedstawicieli banku PeKaO S.A. - Dyrektorem oddziału w Kutnie Miczałem Stajudą i Kierownikiem filii w Łęczycy Pawłem Idzikowskim z uczniami klas trzecich w ramach lekcji wos-u. Na wstępie spotkania Panowie przedstawili się, a uczniowie powitali ich brawami. Następnie wprowadzili nas krótko w proces tworzenia się bankowości od starożytności do XXI w. Historia była ciekawa i wprowadziła nas w atmosferę tej dziedziny gospodarki. Dowiedzieliśmy się, że oprócz działalności kredytowo-depozytowej banki zajmują się sponsoringiem. Bank PeKaO S.A. sponsoruje Ligę Mistrzów oraz uczestniczy corocznie w akcji charytatywnej WOŚP. W dalszej części spotkania słuchaliśmy z zapartym tchem o rodzajach banków jakie działają na terenie naszego kraju. Są to banki państwowe, spółdzielcze i komercyjne. Najważniejszym bankiem państwowym jest Narodowy Bank Polski na czele którego stoi Prezes Marek Belka. Bank ten ma największy wpływ na poziom naszej gospodarki.
Generalnie wszystkie banki zajmują się udzielaniem kredytów, przyjmowaniem depozytów i prowadzeniem rachunków bankowych. Dodatkowo przyjmują wpłaty za rachunki i przekazują je właściwym instytucją. Przy każdym banku uruchamiane są bankomaty, które ułatwiają życie mieszkańcom danej miejscowości i ludziom przejezdnym. Osoby które posiadają karty do swoich rachunków mogą się zaopatrzyć w gotówkę o każdej porze dnia i nocy. Ponadto kartami możemy płacić bezgotówkowo za zakupione towary wszędzie tam gdzie jednostki handlujące posiadają czytniki. Ostatnio na rynku pojawiły się nowe karty zbliżeniowe, z których można korzystać bez użycia PIN-u. Innymi nowościami bankowymi są konta internetowe, gdzie klient bez wychodzenia z domu może kontrolować swoje konto. Oprócz tego, że widzi co wpływa mu na konto, sam robi swoje przelewy. Może to się odbywać za pomocą komórki i tableta. Jest to tak zwana bankowość mobilna.
Kolejnym zagadnieniem, które poruszyli Panowie było rozpoznawanie banknotów prawdziwych i fałszywych. Omówili też zabezpieczenia jakie są na polskich znakach pieniężnych. Oglądaliśmy je pod ultrafioletem. Wiadomo też, że fałszowane są dowody osobiste. Pokazano nam metodę rozpoznawania „fałszywki” po charakterystycznym dźwięku jakie wydają w momencie ich upuszczenia.
Na spotkaniu bankowcy omówili kto może być klientem banku i od jakiego wieku. Kończąc 13 lat mamy możliwość założenia własnego konta, lecz do momentu ukończenia 18 roku życia w naszym imieniu podpisują umowę przedstawiciele ustawowi czyli rodzice lub opiekunowie. Wprowadzili nas także w zagadnienie książeczek oszczędnościowych, gdzie nasi bliscy mogą gromadzić środki pieniężne na zabezpieczenie naszej przyszłości.
Następnym tematem były pożyczki udzielane przez banki osobom prywatnym i instytucją. Jest to temat bardzo szeroki. Na spotkaniu zdążyliśmy omówić po krótce rodzaje kredytów, które dzielą się m.in. na hipoteczne, gotówkowe, mieszkaniowe czy komercyjne. Oprocentowanie też jest bardzo różne w zależności od tego jak kształtuje się poziom gospodarki i ciągle ulega zmianie. Co jakiś czas wzrasta albo też maleje. Każdy klient, który ma potrzebę wzięcia kredytu może zgłosić się do banku i na pewno w jego ofercie znajdzie coś dobrego dla siebie. Aby uzyskać kredyt trzeba mieć tak zwaną zdolność kredytową. Ponadto każdy klient sprawdzany jest w BIK-u (Biuro Informacji Kredytowej), gdzie podawane są jego zadłużenia. W przypadku braku w budżecie domowym pieniędzy na rynku funkcjonują instytucje, które udzielają tzw. ”chwilówek”. Klient otrzymuje małą kwotę na krótki okres spłaty bez składania dokumentów. Jednak łatwy dostęp do pieniędzy wiąże się z wysokim oprocentowaniem. Czasami klient w momencie spłaty jest rozczarowany.
Spotkanie skończyło się po dwóch godzinach lekcyjnych. Myślę, że nie wyczerpaliśmy wszystkich tematów związanych z działalnością banków. Było ono ciekawe. Wiele nas nauczyło. Pokazało pierwsze ścieżki jakimi będziemy się poruszać w dorosłym życiu. Mieliśmy dużo pytań, na które Panowie chętnie odpowiadali. Wszyscy uczniowie byli aktywni i z przyjemnością brali udział w tych zajęciach.

Relacja Dominiki Czupryńskiej uczennicy klasy IIIb






 Wstecz

Certyfikat "Projekt z klasą"