: MENU :

- Historia szkoły
- Aktualności
- Dyrekcja
- Nauczyciele
- Kontakt


: Dla nauczycieli, rodziców i uczniów :

- Dokumenty szkolne
- Ocenianie
- Regulaminy
- Egzamin gimnazjalny
- Lektury szkolne
- Wykaz podręczników


: ZOBACZ :

- Kalendarz szkolny
- "Mała Pozytywka"
- Rada Rodziców
- Samorząd Uczniowski
- Przydatne linki


 : TURYSTYKA :

- Historia miejscowości
- Informacje o gminie
- Mapa dojazdu
- Zabytki gminy
- Sławni mieszkańcy
- Polecamy
- Punkt Informacji Turystycznej


: ARCHIWUM :










Do niecodziennej wizyty doszło w czwartek – 16. grudnia. Nasze gimnazjum odwiedził dr Grzegorz Szewczyk wykładowca Central Ostrobothnia University of Applied Sciences w Finlandii. O szczegółach wizyty w swym wtorkowym wydaniu informowała Gazeta Łódzka, która w artykule pt. „Dlaczego fińskie uniwersytety współpracują z biznesem?” pisała: „System edukacyjny Finlandii jest tak skonstruowany, że każdy ma szansę zdobyć wykształcenie. Przez pierwsze lata edukacji państwo płaci nawet za przybory do pisania. Każdy fiński student nie tylko uczy się za darmo, ale pobiera stypendium w wysokości 500 euro. Na uczelni zatrudnione są osoby, odpowiedzialne za kontakty przedsiębiorcami. One zajmują się wszystkimi formalnościami i menedżerowie nie muszą się o nic martwić. 

- Tu każda szanująca się firma współpracuje z uczelniami - mówi dr Grzegorz Szewczyk, wykładowca na COU. 

Dr Szewczyk wyjechał do Finlandii 22 lata temu. Zaprosiła go jedna z tamtejszych firm. Kontrakt miał trwać rok, ale naukowiec mieszka tam do dziś. Po wielu latach współpracy z polskimi i fińskimi partnerami został wykładowcą na uczelni. 

- Przyjmując mnie do pracy największym atutem nie był tytuł naukowy, a doświadczenie zawodowe jakie posiadałem - wspomina Szewczyk. 

Goście z północy spotykają się też z łódzkimi licealistami. Zachęcają do studiowania w ich kraju. Okazuje się, że koszty nauki w polskiej płatnej szkole wyższej są porównywalne z nauką w Finlandii, bo tam nie płaci się za czesne. 

Uniwersytet Łódzki i Central Ostrobothnia University of Applied Sciences podpiszą dziś porozumienie, na mocy którego będą wymieniać się studentami. Wyjazd będzie trwał co najmniej rok i zakończy się podwójnym dyplomem. Po zakończeniu nauki nasi absolwenci będą zatrudniani przy projektach informatycznych prowadzonych przez COU. Pierwszym z nich będzie Jakub Koniuszenny. Student Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ już odbył czteromiesięczne staż w Finlandii.”

Głównym celem wizyty delegacji było ukazanie naszej młodzieży perspektyw dalszego własnego rozwoju i poziomu wykształcenia, pokazaniu że także młodzież wiejska dzięki wytężonej pracy ma szanse studiowania nie tylko w kraju ale i za granicą.








 Wstecz

Certyfikat "Projekt z klasą"