: MENU :

- Historia szkoły
- Aktualności
- Dyrekcja
- Nauczyciele
- Kontakt


: Dla nauczycieli, rodziców i uczniów :

- Dokumenty szkolne
- Ocenianie
- Regulaminy
- Egzamin gimnazjalny
- Lektury szkolne
- Wykaz podręczników


: ZOBACZ :

- Kalendarz szkolny
- "Mała Pozytywka"
- Rada Rodziców
- Samorząd Uczniowski
- Przydatne linki


 : TURYSTYKA :

- Historia miejscowości
- Informacje o gminie
- Mapa dojazdu
- Zabytki gminy
- Sławni mieszkańcy
- Polecamy
- Punkt Informacji Turystycznej


: ARCHIWUM :











Najważniejsze wiadomości na temat chorób przenoszonych przez wektory
Wektory są to organizmy, które transmitują patogeny i pasożyty z jednej zakażonej osoby (lub zwierzęcia) do drugiego, powodując poważne choroby w populacjach ludzkich.
Wektorami są m. in.: komary, kleszcze, moskity, wszy, pchły, pluskwiaki.
Najbardziej znane choroby wektorowe to malaria, gorączka denga, gorączka zachodniego Nilu, gorączka chikungunya, żółta febra, leiszmanioza.
Warunki klimatyczne w Polsce nie sprzyjają występowaniu stawonogów, będących zwierzęcymi wektorami, przenoszącymi typowe dla krajów położonych w strefach podzwrotnikowych i zwrotnikowych choroby wektorowe. W naszym klimacie dla człowieka zagrożenie stanowią przede wszystkim dwie choroby wektorowe: borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu (KZM).
Borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu są też najważniejszymi chorobami przenoszonymi drogą wektorową w Europie.
Borelioza jest wyjątkowo groźnym schorzeniem przenoszonym zazwyczaj przez kleszcze. Obecnie coraz częściej kleszcze można spotkać w parkach, na skwerach osiedlowych i trawnikach, które nie są miejscem ich naturalnego występowania. Przez tę sytuację musimy zachować szczególną ostrożność w przebywaniu na świeżym powietrzu i uważnie zwracać uwagę na ochronę przed ukąszeniami kleszczy. Mimo znacznego postępu dokonującego się w świecie medycyny w zakresie stosowanego leczenia oraz metod diagnostycznych, borelioza pozostaje chorobą, którą dość trudno jest rozpoznać i skutecznie wyeliminować z organizmu. Przeciwko boreliozie nie ma dostępnej szczepionki. O wiele łatwiej jest natomiast uchronić się przed tą chorobą stosując się do kilku prostych zasad. Należy do nich osłonięcie skóry podczas pobytu w miejscach, w których mogą znajdować się kleszcze, a także stosowanie substancji zapachowych, odstraszających owady.
Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) choroba wirusowa, atakująca ośrodkowy układ nerwowy. Szacuje się, że nawet u połowy pacjentów może pozostawić trwałe ślady neurologiczne. W ostatnich latach, wraz ze wzrostem populacji kleszczy, rośnie zarówno ogólna liczba zakażeń, jak i obszar występowania KZM. Jedynym skutecznym sposobem walki z chorobą, oprócz ogólnej profilaktyki przeciwkleszczowej jest szczepionka.
Malaria jest problemem nie tylko i wyłącznie kontynentu afrykańskiego, jest ona dzisiaj globalnym problemem zdrowotnym. Sporadycznie spotykane są również przypadki tzw. malarii lotniskowej lub portowej, czyli zachorowania w okolicach lotnisk i portów krajów, w których choroba nie występuje, a wektory zarażenia (komary) przedostają się do strefy klimatu umiarkowanego środkami transportu (samoloty, statki). Wysoce prawdopodobne jest to, że liczba zachorowań na malarię zwiększy się w najbliższych kilkudziesięciu latach z uwagi na możliwość coraz szybszego przemieszczania się na duże odległości oraz wzrastającego zainteresowania egzotycznymi podróżami.






 Wstecz

Certyfikat "Projekt z klasą"