: MENU :

- Historia szkoły
- Aktualności
- Dyrekcja
- Nauczyciele
- Kontakt


: Dla nauczycieli, rodziców i uczniów :

- Dokumenty szkolne
- Ocenianie
- Regulaminy
- Egzamin gimnazjalny
- Lektury szkolne
- Wykaz podręczników


: ZOBACZ :

- Kalendarz szkolny
- "Mała Pozytywka"
- Rada Rodziców
- Samorząd Uczniowski
- Przydatne linki


 : TURYSTYKA :

- Historia miejscowości
- Informacje o gminie
- Mapa dojazdu
- Zabytki gminy
- Sławni mieszkańcy
- Polecamy
- Punkt Informacji Turystycznej


: ARCHIWUM :











Okres dojrzewania wiąże się z wieloma zmianami w ciele człowieka. Skóra na ciele i na głowie staje się nagle bardzo tłusta, a każdego dnia przybywa włosków w różnych partiach ciała. Niejeden nastolatek zaczyna pocić się bez powodu, przy czym wydzielaniu potu towarzyszy zwykle nieprzyjemny zapach. Jak poradzić sobie z tymi problemami? Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że te zmiany są naturalne. Następnym krokiem jest staranna higiena osobista. Jak należy dbać o ciał?
Z tego powodu zorganizowane zostały dla wszystkich klas naszego gimnazjum spotkania z dyplomowaną pielęgniarką szkolną panią Mariolą Pankiewicz z ośrodka zdrowia MAMED, która opowiedziała jak w tym okresie szczególnie dbać o swoje ciało. Higiena w okresie dojrzewania , powinna stanowić pierwsze miejsce w naszym życiu. Dzięki niej mamy zdrowe zęby , nie, „pachniemy” w odwrotny sposób, bronimy się przed infekcjami bądź chorobami i innymi rzeczami. Podstawowe rzeczy nastolatka w wieku 12–17: pasta do zębów, szczotka do zębów, szampon, balsam do ciała, szczotka / grzebień do włosów, mydło, własny ręcznik, płyn pod prysznic. Nigdy nic nie wiadomo. Każdy powinien mieć wszystkie te rzeczy własne.
Poprawne dbania o zęby. Zęby to część naszej urody, to one dają śliczny wyraz twarzy. Należy je myć minimum dwa razy dziennie. Pastę i szczotkę należy dobrać odpowiednią dla Siebie. Szczotka miękka albo średnia ( medium ). Może być też ,,hard " ale to dla tych co nie mają częstych krwawień dziąseł. Należy zęby myć zaczynając od dolniej części. Najpierw, środek zębów, po boku jednym i po drugim i na wierzchu. Szczotką ,,kręcić " okrężnymi ruchami. Robimy to z każdą stronę, potem należy ścisnąć zęby i od góry do dołu zgarniać bakterie. Porządnie wymyć szczotkę, pocierając o nią kciukiem. Wypłukać usta. Można użyć do tego płyn do płukania jamy ustnej. Czynność należy powtórzyć dwa razy aby otrzymać jakikolwiek efekt. Na kontrolę do dentysty należy wybrać się za pół roku aby sprawdzić czy wszystko jest dobrze z ząbkami, chyba chcemy mieć je zdrowe prawda ?
Higiena osobista - również ważna. Należy mydło / płyn wybierać z prawidłowym PH (5,5). Wtedy będziemy pewni, że nie dostaniemy jakieś infekcji. Musimy mieć własny ręcznik, który będzie nasz i tylko nasz. Nikt nie ma prawa go używać! Każda rzecz osobista ma być tylko dla naszego użytku. Koleżanka na dyskotece pożyczy od Ciebie szczotkę. To przecież nic takiego, tak? Nie to nie jest "tak".. Każda szczotka jest dopasowana do skóry na głowie, przeczeszesz się tą szczotką? Możesz dostać łupieżu. Więc unikać takich sytuacji.
Głowa, szampony itp. Należy głowę myć dokładnie odpowiednim dla nas szamponem. Spłukać i nałożyć odżywkę . Myć ją minimum raz w tygodniu. Szczególną uwagę zwrócono również młodzieży na znamiona.
Na zakończenie spotkania pani pielęgniarka wraz z uczniami przygotowała plakat o higienie osobistej.
Przygotowane plakaty brały udział w konkursie: wygrały 2 plakaty IIB i IIIB.

Jolanta Milczarek


Załączniki:
Prezentacja piel. dypl. Pani Mariola Pankiewicz prowadzącej zajęcia z uczniami




 Wstecz

Certyfikat "Projekt z klasą"