: MENU :

- Historia szkoły
- Aktualności
- Dyrekcja
- Nauczyciele
- Kontakt


: Dla nauczycieli, rodziców i uczniów :

- Dokumenty szkolne
- Ocenianie
- Regulaminy
- Egzamin gimnazjalny
- Lektury szkolne
- Wykaz podręczników


: ZOBACZ :

- Kalendarz szkolny
- "Mała Pozytywka"
- Rada Rodziców
- Samorząd Uczniowski
- Przydatne linki


 : TURYSTYKA :

- Historia miejscowości
- Informacje o gminie
- Mapa dojazdu
- Zabytki gminy
- Sławni mieszkańcy
- Polecamy
- Punkt Informacji Turystycznej


: ARCHIWUM :











Pasja jest absolutnie konieczna do osiągnięcia długotrwałego sukcesu jakiegokolwiek rodzaju.  Wywiad z  największym lokalnym przedsiębiorcą Piotrem Wawrzyniakiem, który prowadzi przedsiębiorstwo „Tolmet”. Firma działa na terenie gminy Świnice Warckie. „Sukces to nie przypadek. To ciężka praca, wytrwałość, nauka, analiza, poświęcenie, a przede wszystkim miłość do tego co robisz.”- Pele

1.Skąd pomysły na te działalność? Co skłoniło pana do podjęcia własnej działalności?
P.W. Pomysł za założenie własnej firmy zrodził się z „przypadku”. Zawsze chciałem prowadzić własną działalność gospodarczą.

2.Jakie były początki pana działalności?
P.W. Początek prowadzenia działalności zawsze jest bardzo trudny, a decyzję wtedy podjęte mogą mieć często długotrwałe i daleko idące skutki. Lekarstwem na to jest ciągła praca. Ja pracowałem sam po 16 godzin dziennie.

3.Odkąd istnieje pana firma na rynku?
P.W. Firma, której jestem właścicielem jest Zakład – Produkcyjno – Usługowo – Handlowy „Tolmet”, który istnieje na polskim rynku od 1999r.

4.Ilu pracowników pracuje w pana firmie?
P.W Firma obecnie zatrudnia 105 pracowników. Są to osoby z terenu gminy  Świnice Warckie oraz innych gmin.

5.Co jest głównym profilem firmy?
P.W Głównym profilem firmy jest produkcja i sprzedaż maszyn rolniczych oraz podzespołów i części zmiennych.

6.Jak wygląda oferta sprzedaży w pana firmie?
P.W. W ofercie sprzedaży mojej firmy znajdują się: agregaty podorywkowe (krypton i arsen), brona kompaktowa „Astat”, agregat uprawowo - siewny „Tytan”, brona kompaktowa hydrauliczna „Megatron”, agregat uprawowo – siewny „Polon”, agregaty bezorkowe, wały doprawiające, opryskiwacze (zawieszane, przyczepiane, hydrauliczne) oraz części zamienne.

7.W jaki sposób stara się pan przyciągnąć klientów? Jakie stosuje dla nich udogodnienia i kto nimi jest?
P.W. Firma prowadzi bardzo atrakcyjną sprzedaż ratalną. Naszym klientom zapewniamy bezpłatny transport na terenie całego kraju. Na wszystkie oferowane przez nas produkty udzielamy dwuletniej gwarancji. Nasze produkty posiadają znak CE i są honorowane przez ARiMR. Zapewniamy fachową pomoc techniczną oraz miłą obsługę. Do dyspozycji klientów jest również nasz serwis, który świadczy swoje usługi w trakcie trwania gwarancji oraz po jej zakończeniu.

8.Koszty, jakie musi ponieść przedsiębiorstwo: podatki, zatrudnienie i inne koszty stałe nie są zbyt wysokie w porównaniu z zyskiem działalności?
P.W. Są to obciążenia krajowe czyli koszty związane z utrzymaniem pracownika m.in. Składki zdrowotne, podatki, składki na ubezpieczenie społeczne, składki zdrowotne NFZ, składki na Fundusz Pracy oraz obciążenia lokalne m.in. podatek od nieruchomości. Koszty prowadzenia własnej działalności w Polsce są bardzo wysokie.

9.Jakie trzeba mieć kwalifikacje żeby się zatrudnić w pana firmie?
P.W. Stawiamy na wykwalifikowanych pracowników. Aktualnie potrzebni nam są absolwenci technikum mechanizacji,  którzy nabyli umiejętności związane z organizacją i nadzorowaniem produkcji, montażem, naprawom i konserwacjom maszyn i urządzeń. Umią również uruchamiać, regulować i sprawdzać instalację elektryczną, aparaturę kontrolno – pomiarową maszyn i urządzeń; wykrywać i usuwać przyczyny awarii oraz uszkodzeń; wymieniać zużyte lub uszkodzone elementy lub zespoły w maszynach i urządzeniach. Zajmują się również opracowywaniem dokumentacji technicznej.

10.Czy mogę zapytać o ilość sprzedawanego towaru w miesiącu? – ilość sztuk.
P.W. W mojej firmie ilość sprzedawanego towaru zależy od pory roku oraz innych czynników wpływających na to. W przeliczeniu jest to ok. 100  sztuk agregatów oraz 200 sztuk opryskiwaczy.

11.Czym pana firma różni się od innych?
P.W. Od samego początku bardzo mi zależało na tym, aby praca sprawiła mi dużo przyjemności i z czego bardzo się cieszę, do tej pory udało mi się to założenie spełniać. To najważniejsza cecha mojej firmy – super atmosfera w zespole przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnego profesjonalizmu. Każdy nowy pomysł jest dla nasz szansą rozwoju. Nasza firma różni się innowacyjnością, elastycznością, łatwością dostosowania się do rynku. Podstawowymi cechami naszej firmy są kompleksowość i kreatywność.

12.Jaki jest do tej pory pana największy sukces odnośnie prowadzenia firmy?
P.W. Myślę, że największy sukces odnośnie prowadzenia firmy to moja kadra oraz atmosfera panująca w firmie. Wszyscy są ze sobą zgodni i lubią to co robią.

13.Jaka była największa trudność, przeszkoda w prowadzeniu własnej firmy?
P.W. Największą trudnością w prowadzeniu własnej firmy jest zdobycie pieniędzy na działalność. Musiałem się zebrać w sobie, wykazać cierpliwość i wziąć się jeszcze mocniej do pracy.

14.Jakie ma pan plany na rozwój firmy przez najbliższe lata?
P.W. Plany rozwoju firmy przez najbliższe lata są bardzo ambitne. Chce poszerzyć ofertę. Mam zamiar dalej rozbudowywać firmę i unowocześnić.

15.Czy łatwo jest prowadzić działalność na terenie gminy?
P.W. Myślę, że łatwo jest prowadzić działalność na terenie naszej gminy. Warunki są dość sprzyjające i jest to teren rolniczy.

16.Czy według pana jest sposób na osiągnięcie sukcesu?
P.W. Sposobem na osiągnięcie sukcesu jest ciężka praca oraz cierpliwość w dążeniu do celu. Trzeba być odważnym. Każde działanie, aby przyniosło jakiś trwały efekt, musi być wykonywanie regularnie. Jeśli będziesz konsekwentny, nie poddasz się zbyt łatwo, to końcowy efekt będzie wart Twojego trudu.

17.Co chciałby pan poradzić tym wszystkim młodym ludziom, którzy odnoszą się z zamiarem podjęcia własnej działalności?
P.W. Najważniejszy jest pomysł na biznes. Najlepiej, żeby był jednocześnie pasją młodego przedsiębiorcy. Powinien słuchać rad osób doświadczonych. Musi określić sobie cel i być zdeterminowany oraz dobrze się zastanowić czy chce poświęcić swoje zdrowie, rodzinę dla firmy.

Wywiad autoryzowany

Wywiad przeprowadziła Monika Graczyk z klasy IIb  gimnazjum






 Wstecz

Certyfikat "Projekt z klasą"