: MENU :

- Historia szkoły
- Aktualności
- Dyrekcja
- Nauczyciele
- Kontakt


: Dla nauczycieli, rodziców i uczniów :

- Dokumenty szkolne
- Ocenianie
- Regulaminy
- Egzamin gimnazjalny
- Lektury szkolne
- Wykaz podręczników


: ZOBACZ :

- Kalendarz szkolny
- "Mała Pozytywka"
- Rada Rodziców
- Samorząd Uczniowski
- Przydatne linki


 : TURYSTYKA :

- Historia miejscowości
- Informacje o gminie
- Mapa dojazdu
- Zabytki gminy
- Sławni mieszkańcy
- Polecamy
- Punkt Informacji Turystycznej


: ARCHIWUM :











W dniu 26 stycznia bieżącego roku w gimnazjum odbyły się wybory. Celem programu jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach w życiu dorosłym. W naszej szkole w ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie w klasach II zostały przeprowadzone zajęcia na temat zasad funkcjonowania i uprawnień samorządu gminnego oraz procedur głosowania. Uczniowie zastanawiali się również nad cechami i predyspozycjami dobrego kandydata oraz próbowali określić, dlaczego udział w wyborach jest nie tylko prawem każdego obywatela, ale także jego powinnością. Następnie została przeprowadzona akcja zachęcająca młodzież do udziału w szkolnym głosowaniu. W szkole pojawiły się plakaty kandydatów, ulotki a niektóre sztaby dokładnie opisały przebieg kampanii:
I sztab:W dniach od 15 do 23 stycznia w naszym gimnazjum odbyła się kampania reklamowa, w której kilka drużyn zachęcało do głosowania na swojego kandydata na wójta. Jednym z nich była Aleksandra Szczęsna, uczennica klasy IIb. Ma ona duże plany względem naszej gminy. Są to np.: odremontowanie przedszkola, powstanie żłobka, lepsze drogi, oświetlone wsie, nowe miejsca pracy, tańszy wywóz śmieci, pozyskiwanie środków finansowych z UE. Jej drużyna rozpoczęła swoją kampanię od dnia 19 stycznia (poniedziałek), gdy zaczęto zbierać podpisy od osób, które zamierzają na nią zagłosować. 20 stycznia były rozdawane ulotki, a dwie członkinie kampanii Aleksandry nosiły koszulki z zachęcającymi napisami. Takie same bluzki założyły również następnego dnia. Wtedy także ponownie zbierane były podpisy. 22 stycznia (czwartek) Ola wraz z dwójką przyjaciół w ramach kampanii odwiedziła inne klasy, gdzie rozdawała słodycze. Ostatniego dnia kampanii wyborczej zapytaliśmy członków przeciwnej drużyny o postulaty.
II sztab:  W dniu 13.01.2015 r. rozpoczęła się kampania wyborcza kandydatów na wójta Gminy Świnice Warckie. Wśród nich znajduje się między innymi Jakub Talara. Kandydat przedstawiał swój  program wyborczy, w którym przewiduje:
- organizowanie większej ilości imprez gminnych;
- wybudowanie  schroniska, w którym będą umieszczone wszystkie bezpańskie psy, które chodzą po ulicach;
- pomoc najuboższym rodziną z naszego regionu;
- poprawę stanu dróg i ich oświetlenia;
- zmniejszanie bezrobocia;


Jakub Talara to młody, przedsiębiorczy człowiek chętny do pracy na rzecz całej społeczności ma wiele ciekawych pomysłów, które poprawią warunki życia tych najuboższych, zadba On również o rozwój życia kulturalnego młodzieży. Hasło wyborcze kandydata  brzmi:
"Talarki zjadajcie i na Kubę głosy oddawajcie!"
Członkowie sztabu wyborczego w imieniu kandydata Jakuba Talary rozdawali pamiątkowe długopisy, częstowali wyborców słodkimi  babeczkami oraz talarkami w czekoladzie. Rzecznik prasowy starał się odpowiedzieć na wszystkie zadawane mu pytania przez wyborców. Natomiast koledzy ze sztabu wyborczego zachęcali uczniów do oddawania na niego swoich głosów.
Należy podkreślić, iż przedsięwzięcie „Młodzi głosują" stanowi akcję edukacyjną i obywatelską, dlatego realizowane jest według zasad neutralności politycznej. 26 stycznia2015 roku odbyły się w naszej szkole młodzieżowe wybory oto ich wyniki:
Jakub Talara 56 głosów
Aleksandra Szczęsna 45 głosów
Cyprian Lewandowski 9 głosów
Kinga Kubiak 4 głosy
Dla większości uczniów było to pierwsze doświadczenie udziału w podjęciu hipotetycznej decyzji, która może wpłynąć na losy gminy. Każdy z nich musiał zastanowić się, komu chce powierzyć prawo reprezentowania w samorządzie gminnym, co jest korzystne dla niego, jak i dla innych obywateli. Realizacja programu „Młodzi głosują” dostarczyła uczniom naszego gimnazjum wiedzy obywatelskiej na temat kompetencji obywateli oraz umożliwiła poznanie zasad przeprowadzania demokratycznych wyborów. Akcja „Młodzi głosują” była również świetną okazją do rozwijania aktywności uczniów i  kształtowania poczucia odpowiedzialności obywatelskiej. Uświadomiła młodzieży, że głosowanie jest nie tylko przywilejem, ale  także warunkiem sukcesu demokracji.
Podziękowania dla sztabów wyborczych zaangażowanych w aktywną kampanię.

Opiekun Jolanta Milczarek


Załączniki:
Prezentacja sztabu z kampanii wyborczej.




 Wstecz

Certyfikat "Projekt z klasą"