: MENU :

- Historia szkoły
- Aktualności
- Dyrekcja
- Nauczyciele
- Kontakt


: Dla nauczycieli, rodziców i uczniów :

- Dokumenty szkolne
- Ocenianie
- Regulaminy
- Egzamin gimnazjalny
- Lektury szkolne
- Wykaz podręczników


: ZOBACZ :

- Kalendarz szkolny
- "Mała Pozytywka"
- Rada Rodziców
- Samorząd Uczniowski
- Przydatne linki


 : TURYSTYKA :

- Historia miejscowości
- Informacje o gminie
- Mapa dojazdu
- Zabytki gminy
- Sławni mieszkańcy
- Polecamy
- Punkt Informacji Turystycznej


: ARCHIWUM :










KONKURS DLA MŁODZIEŻY GIMNAZJÓW I SZKÓŁ PONADGIMNAZJANYCH POWIATU ŁĘCZYCKIEGO Z OKAZJI 850 ROCZNICY KONSEKRACJI ARCHIKOLEGIATY W TUMIE POD ŁĘCZYCĄ

W dniu 21 maja 1161 roku w obecności książąt i biskupów odbyła się uroczysta konsekracja łęczyckiej archikolegiaty pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i świętego Aleksego. Świątynia ta zasłynęła jako miejsce jednych z najważniejszych wydarzeń mających wpływ na kształtowanie się zrębów państwowości i kultury Polski. W roku 1180 miały w jej murach miejsce obrady synodu z udziałem władców świeckich określanego przez późniejszych historyków jako początki parlamentaryzmu polskiego, a w 1285 roku podjęto doniosłą uchwałę dla kształtowania i kultywowania mowy ojczystej. Archikolegiata była na przestrzeni swoich dziejów kilkakrotnie niszczona i odbudowywana. Pomimo kataklizmów zachowała swoje dawne piękno. Obecnie jest najcenniejszym skarbem architektury romańskiej w Polsce, a w jej wnętrzu zachowały się wspaniałe zabytki rzeźby i malarstwa zarówno z początkowego okresu jej istnienia jak i z późniejszych epok. Świątynia w Tumie pod Łęczycą jest żywym ośrodkiem kultuchrześcijańskiego, obiektem badań naukowych i przedmiotem inspiracji artystycznej dla twórców literatury, muzyki i plastyki. Z tych względów 850 rocznica konsekracji prastarej łęczyckiej świątyni nie powinna przejść bez echa także w środowisku młodzieży szkolnej powiatu łęczyckiego. Pragniemy zainteresować wszystkich uczniów aktywnym uczestniczeniem w tym niezwykle ważnym jubileuszu.
Mamy nadzieję, że przyczyni się do tego nasz konkurs pt.:

„Oblicza polskiej kultury - 850 lat archikolegiaty w Tumie”.

I. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o historii, zabytkach i postaciach związanych z archikolegiatą w Tumie dla uczczenia jubileuszu jej 850-lecia. Prace konkursowe powinna cechować umiejętność połączenia wiedzy zdobytej w szkole (wiadomości ogólne) oraz pozaszkolnych źródeł wiedzy (wiadomości szczegółowe) z pomysłową i autorską formą zaprezentowanego tematu.
II. W konkursie mogą brać udział uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych powiatu łęczyckiego. Zgłoszenia prac konkursowych autorzy dokonują wyłącznie za pośrednictwem nauczyciela lub dyrekcji macierzystej szkoły.
III. Prace konkursowe będą oceniane w następujących kategoriach:
1. Prezentacja multimedialna (zapis na płycie w formacie umożliwiającym przegląd, np. Microsoft Power Point - wersje 2000, 2003, 2007; Open Office Impres)
2. Krótka forma „filmowa” (do 3 minut) (zapis na płycie w formacie mpeg, avi, wmv lub taśmie VHS; dopuszczalne są także filmy robione telefonem komórkowym)
3. krótka forma „radiowa” (zapis na płycie w formacie mp3, wav, wmv lub kasecie magnetofonowej do 5 minut)
4. projekt plakatu w formacie 80 x 60 cm wykonany na brystolu
5. krótka forma „dziennikarska” (reportaż, felieton, esej) do 8 stron tekstu A-4 wydruku (czcionka 12 Times New Roman , podwójna interlinia)
6. krótka forma „literacka” (opowiadanie lub utwór poetycki) do 8 stron tekstu A-4 wydruku (czcionka 12 Times New Roman, podwójna interlinia)

UWAGA! Jedna osoba może zgłosić na konkurs więcej niż jedną pracę, ale w różnych kategoriach.

IV. Prace na konkurs są składane do Muzeum w Łęczycy (adres: Muzeum w Łęczycy ul. Zamkowa 1, 99-100 Łęczyca) za pośrednictwem szkoły, do której uczęszcza autor pracy konkursowej. Prace powinny być opatrzone pieczęcią szkoły, zawierać imię i nazwisko autora, klasę, do której uczęszcza, imię i nazwisko nauczyciela – opiekuna rekomendującego pracę konkursową oraz adres szkoły do korespondencji listownej i adres do korespondencji elektronicznej.
UWAGA! Wszelkie pytania dotyczące konkursu proszę kierować do koordynatora konkursu Andrzeja Boruckiego (dyrektor Muzeum w Łęczycy) tel.: (24) 721 89 97 lub na adres poczty elektronicznej: muzeum@zamek.leczyca.pl z dopiskiem Konkurs jubileuszowy.

V. Termin zgłaszania prac upływa z dniem 27 maja 2011 roku

UWAGA! Jest to termin złożenia prac, a nie nadania ich pocztą!

VI. Ogłoszenie wyników konkursu do dnia 3 czerwca 2011 roku (informacja na stronie internetowej Muzeum w Łęczycy oraz listowne zawiadomienie na adres szkoły).

VII. Wręczenie nagród: 14 czerwca 2011 roku.

VIII. Wycieczka dla laureatów i ich opiekunów: ok. 16 czerwca 2011 roku.

IX. Możliwość wykonania przez autorów prac niezbędnej dokumentacji (fotograficznej, filmowej, rysunkowej lub opisowej) wewnątrz archikolegiaty będzie możliwe wyłącznie za pośrednictwem pisemnej rekomendacji nauczyciela lub szkoły. Wykonywanie dokumentacji odbywać się będzie, ze względów organizacyjnych, grupowo pod opieką pracowników Muzeum w Łęczycy i księdza Pawła Olszewskiego po wcześniejszym ustaleniu terminu z nauczycielem lub władzami szkoły.

X. W przypadku wykorzystywania fragmentów: tekstów literackich, muzycznych, filmowych, fotografii i innych źródeł ikonograficznych, wymagane jest podanie autora i pełnej nazwy źródła utworu w załączonym formularzu zgłoszeniowym. Cytowane fragmenty nie mogą przekraczać 20% objętości pracy konkursowej.

UWAGA! Prace naruszające w sposób rażący prawa autorskie zostaną zdyskwalifikowane, a władze szkoły zostaną powiadomione o popełnionym przez ich ucznia fakcie.

XI. Nagrody i wyróżnienia będą przyznawane w sześciu kategoriach. W zależności od poziomu zgłoszonych prac, organizator zastrzega sobie prawo do nie przyznawania nagród w poszczególnych kategoriach. Oprócz indywidualnych nagród rzeczowych i dyplomów honorowych, dla laureatów i ich opiekunów jest przewidziana jednodniowa, autokarowa
wycieczka zabytkoznawcza.

XII. Prace nagrodzone w konkursie stają się własnością organizatora konkursu i nie podlegają zwrotowi.

XIII. Organizator konkursu zastrzega sobie prawo do nieodpłatnego publikowania
nagrodzonych prac w całości lub we fragmencie (uwzględniając nazwisko autora i nazwę szkoły) dla niekomercyjnych celów promujących jubileusz 850-lecia Archikolegiaty w Tumie i jako jedną z form uhonorowania laureatów konkursu.






 Wstecz

Certyfikat "Projekt z klasą"